ארכיון הקטגוריה: כללי

חוויה קוריאנית: אוכל נא ואוכל נע

איציק יונה, סיאול. 

בדרום מערב סיאול, ממש בסמוך למגדל 63 המפורסם, ממוקם שוק הדגים הסיטונאי (Noryangjin Fish Market (노량진 수산시장. השוק הוקם לפני 90 שנה (1927) ועבר למקומו הנוכחי בשנת 1971.

משא ומתן - על סרטן

משא ומתן – על סרטן

ביקור בשוק היא חוויה יחודית ומומלצת, גם אם אתם לא בעניין של דגים ושרצי-ים. מאות דוכנים פתוחים מסודרים בטורים ארוכים, הכל נקי ומצוחצח. למכירה: מאות סוגים של יצורים תת-ימיים, בשלל צורה וצבע, שאת מרביתם לא תפגשו אצל "דידי דג" או אצל "בני הדייג". להמשיך לקרוא

ירחון קוריאה לעסקים 4/17 – הולכים לבחירות! ובונים על תיירים מוסלמים‎

איציק יונה.

להלן גיליון מספר 23, אפריל 2017 של ירחון קוריאה לעסקים – חדשות ועדכוני עסקים וכלכלה מקוריאה. נשלח אחת לחודש למנויים ומובילי דיעה. ניתן להרשם כמנוי. אם אהבת – שתף! הירשם כמנוי

הידעת?

על פי האקונומיסט – סיאול מדורגת שישית בעולם ביוקר המחיה. תל-אביב במקום ה-11. קוריאה דורגה החודש במקום ה-56 במדד האושר העולמי מתוך 155 מדינות. ישראל במקום ה-11.

מבזק פוליטי-מדיני

ימים לאחר הדחתה על ידי בית המשפט לחוקה, נעצרה נשיאת קוריאה לשעבר בחשד לשחיתות. שיאה של החקירה יהיה בעימות שיערך עם להמשיך לקרוא

ירחון קוריאה לעסקים 3/17 – סקנדל אחרי סקנדל בקוריאה ובית קפה בו לא תרצו לשבת

איציק יונה.

להלן גיליון מספר 22, מרץ 2017 של ירחון קוריאה לעסקים – חדשות ועדכוני עסקים וכלכלה מקוריאה. נשלח אחת לחודש למנויים ומובילי דיעה. ניתן להרשם כמנוי. אם אהבת – שתף! הירשם כמנוי

הידעת?

מספר החתונות בקוריאה היה בשנה שעברה 282 אלף ומספר הלידות 406 אלף – שניהם הנמוכים מאז החל התיעוד בשנות ה-70.

והעיר סיאול נבוכה

בעוד נשיאת קוריאה מנהלת קרב מאסף בבית המשפט על מנת למנוע את הדחתה, נוספה לקוריאנים דאגה מהמגזר העסקי – מאסרו של היורש והיו"ר בפועל של קבוצת סמסונג, JY Lee, בחשדות למתן שוחד ומעילה. זוהי נגזרת של פרשת הדחת הנשיאה.

יורש סמסונג מובל למעצר

יורש סמסונג מובל למעצר

כזכור, הנשיאה (רק בתואר כרגע) מואשמת כי להמשיך לקרוא

ירחון קוריאה לעסקים פב׳ 2017 – למה מומלץ להתנהג בנימוס בטיסות לקוריאה?

איציק יונה.

להלן גיליון פברואר 2017 של ירחון קוריאה לעסקים – חדשות ועדכוני עסקים וכלכלה מקוריאה. נשלח אחת לחודש למנויים ומובילי דיעה. ניתן להרשם כמנוי. אם אהבת – שתף! הירשם כמנוי

הידעת?

דרום-קוריאה סיימה את מלחמת קוריאה בשנת 1953 כמדינה הענייה בעולם עם הכנסה שנתית לנפש של 60 דולר!

שנת תרנגול טובה קוריאה!

העם הקוריאני חגג בסוף השבוע (27-30 בינואר) את ראש השנה. לוח השנה הקוריאני מבוסס ירח, בדומה לזה העברי, וראש השנה חל תמיד בראש חודש שבט או בראש חודש אדר שלנו. עוד על החג ומנהגיו בפוסט הבא.

המשבר בקוריאה – תמונת מצב

יורש בצרות

יורש בצרות

למרות מאמצים כנים להראות עסקים כרגיל, קוריאה נמצאת כיום בואקום שלטוני. לראשונה בתולדות המדינה כל סמכויות הנשיאה עברו לראש הממשלה והשלמת הדחת הנשיאה נמצאת בידי בית המשפט. עד שבית המשפט יאמר את דברו אי אפשר יהיה לצאת לבחירות. חקירת פרשות השחיתות השלטונית מתנהלת במרץ ובמהלכה מתגלות פרשות משנה חמורות. בין השאר נחקרת האפשרות שתרומות שהעבירו הקונגלומרטים לבקשת חברתה של הנשיאה, היו בתמורה ל להמשיך לקרוא

ירחון קוריאה לעסקים דצמבר: על המשבר הפוליטי, תעשיית המשחקים, עסקאות ועוד

איציק יונה.

להלן גיליון דצמבר של ירחון קוריאה לעסקים – חדשות ועדכוני עסקים וכלכלה מקוריאה. נשלח אחת לחודש למנויים ומובילי דיעה. ניתן להרשם כמנוי. אם אהבת – שתף!

newsletter6_600x133

הירשם כמנוי    שלח לחבר     שתף בפייסבוק

הידעת?

מעל 70 אחוז מבוגרי התיכון בקוריאה ממשיכים ללימודים באוניברסיטה – הרבה מעבר לכל מדינות ה- OECD.

והיא לפני סיום (סיכום המשבר הקוריאני בעיניים ישראליות)

אין ספק כי החדשות החשובות באמת מקוריאה אינם מהתחום הכלכלי. כל תשומת הלב של העם הקוריאני נתונה לתהליך החישוף של פרשת השחיתות המתגלגלת מזה כחודש וחצי ובמאמצים להדיח את הנשיאה המכהנת כשנה לפני סוף כהונתה. איציק יונה הזדמן לקוריאה ממש בעין הסערה ומדווח על הפרשה מקוריאה – אבל בעיניים ישראליות. למה עם שלם יוצא בכפור לרחובות על דברים שאצלנו אולי היו גורמים אולי רק לזהבי להיות עצבני. לקריאת הכתבה המלאה.

משחקים אותה בגדול

שוק המשחקים הדיגיטליים בקוריאה צמח אשתקד ב 7.5 אחוז, הסתכם ב-9.5 מליארד דולר וצפוי השנה לסגור 11 אחוזים נוספים לקראת 10 מליארד דולר. במרכיבי השוק חל מהפך – ענף המשחקים הסלולרי צמח ב-20 אחוז ומהווה שליש מהשוק ואילו משחקי האון-ליין (משחקי מחשב) התכווצו בכ-5 אחוזים ולראשונה ירד נתח השוק שלהם אל מתחת ל-50 אחוז (49.2%).

Playing on an arcade machine in an arcade on Insadong-gil, in Jongno-gu, Seoul, South Korea.

שאר מרכיבי השוק הם חדרי משחקים (PC BANG) – צורת בילוי קוריאנית ייחודית שבה בני נוער משחקים לבדם או עם חברים באולמות ייעודיים, המצוידים במיטב הטכנולוגיה ומאפשרים משחקי אונליין חווייתיים. בקוריאה יש כ – 12,500 חדרי משחקים ואלה מהווים כ- להמשיך לקרוא

והיא לפני סיום (סיכום המשבר הקוריאני בעיניים ישראליות)

איציק יונה, סיאול. 

נתחיל מהשורה התחתונה – להערכתי הנשיאה פארק תסיים את תפקידה בקרוב. נותרה השאלה כמה כבוד היא תצליח לשמר בדרך החוצה. למעשה הנשיאה סיימה כבר את תפקידה. התמיכה הציבורית בה עומדת כיום על 4% – הנמוכה מעולם לנשיא קוריאני, היא מסתגרת בבית הכחול ומותקפת מכל עבר, עוזריה עצורים ונחקרים וכל יום מתגלה שערורייה חדשה הקשורה אליה. המערכת הממשלתית כולה מריחה אוירת סוף קורס ומי שלא מעוניין לצאת לפנסיה מוקדמת מתרחק כמו מאש מסביבת הנשיאה. הצטרפתי לאחת מהפגנות המליונים של המחאה בקוריאה. אפשר היה לראות בעיניים של המפגינים כולם שזה רק ענין של זמן.

Old Ladies Demonstration in Seoul

נשים מבוגרות במחאה נגד נשיאת קוריאה

כשנחחתי בקוריאה בתחילת נובמבר המחאה בקוריאה הייתה רק בניצניה. אולם כבר אז היה ברור שמדובר במשהו חריג. כששאלתי אנשים מאוד רציניים לשלומם הם ענו "איום" או "נורא". "אתה לא שומע מה קורה?"  הסיפורים שהסתובבו אז כללו בעיקר שהחברה של הנשיאה הייתה עוברת על הנאומים שלה וגם השתמשה בקשרים שלה לגזור לעצמה כמה מליונים. בארץ חדשות מעין אלה לא היו מחזיקות מהדורה. היה לוקח לביבי ימים ספורים לייצר את הספין הנכון ולהפנות את כל תשומת הלב לכיוון אחר. להמשיך לקרוא

הניצנים נראו בקוריאה – עת האביב היגיע!

איציק יונה.

בסוף חודש מרס נצבעת קוריאה בלבן של ניצת הדובדבן. במשך כשלושה שבועות, הטבע מאותת לעולם על סיום החורף הקוריאני המקפיא ועל האביב שבפתח.

פריחה ממעלי הקומה ה-20

פריחה ממרומי הקומה ה-20

עצי הדובדבן פורחים בגוונים של לבן או ורוד – כל עץ והאישיות שלו. כנראה שעצי הדובדבן הגיעו לקוריאה מיפן. חיילי הכיבוש היפנים הם שהחלו במסורת פסטיבלי פריחת הדובדבן בחצי האי, מתגעגעים לפסטיבלים היפנים בבית. הקוריאנים מאידך טוענים שהדובדבן היגיע במקור ליפן מהאי הקוריאני JEJU.

לאחר שלשה שבועות של פריחה משגעת מגיע השלג – טפיחות בלתי מורגשות של רוח נוגעות בעצים היפים וגורמות לעלים הלבנים לנשור בממטרים מקומיים.

לפרקטיים שביננו – בסוף כל הסיפור הזה אין דובדבנים לאכול. וחבל.

צילמתי לכם.

שיהיה לכולנו פסח כשר ואביב שמח!

Cherry Blossom in Korea 01cherry blossom in korea 02
cherry blossom in korea 03cherry blossom in korea 04

 מעניין? הרשם וקבל את כל הכתבות החדשות ישירות למייל שלך.

[wpforms id="1694" title="true"]

הוכרזו הקלות מכס בסחר עם קוריאה‎

תארו לכם מצב היפוטתי שהמטען מקוריאה שאתם מחכים לו בדריכות משוחרר מהמכס עוד בעודו בלב ים, ימים רבים לפני הגיעו לנמל בישראל. כיום זהו מצב אפשרי שנגזר מ הסכם בין רשויות המכס של קוריאה וישראל. גם מטעני היצוא שלכם לקוריאה יכולים לקבל יחס דומה בקוריאה. ראש מנהל המכס ניאות לכתוב לנו מאמר מסכם בענין.

איציק יונה

===========

פוסט אורח מאת: מר אבי ארדיטי – ראש מנהל המכס

מנהל רשות המסים משה אשר ונציב המכס הדרום-קוריאני נאק-הו קים (Nak-Hoe Kim) חתמו בחודש מרס השנה על הסכם להכרה הדדית בתוכנית "גורם כלכלי מאושר" – AEO – Authorized Economic Operator. זוהי תכנית בינלאומית לפישוט תהליכי הסחר ולהבטחת שרשרת האספקה, המיושמת בהתאם להנחיות ארגון המכס העולמי. מטרתת התכנית לקדם את יעילות ופישוט הסחר הבינלאומי, תוך עמידה בסטנדרטים לאבטחת שרשרת האספקה, ובכך להפחית את עלויות השילוח והאספקה.

מעמד החתימה בין רשות המיסים למכס הקוריאני

הקלות ביבוא ויצוא בין קוריאה וישראל – מעמד חתימת ההסכם

על פי ההסכם, "גורמים מאושרים" ישראלים, שהן להמשיך לקרוא

לצפון קוריאה ו(אפילו)בחזרה

מאמר אורח מאת: ד"ר גיא פודולר. 

הקדמה מאת איציק יונה

מעטים הישראלים שביקרו ב"רפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה" או בלשון העם "צפון קוריאה".

פעם הזמין אותי שותף קוריאני לסיור מודרך בצפון קוריאה שנערך על ידי זכיין דרום קוריאני ששילם דמי זיכיון נכבדים לחברה' מהצפון. ידידיי בשגרירות ישראל ייעצו לי אז שרשמית מותר לי לנסוע אבל שלא אצפה שגורם רשמי יסייע לי אם משהו יסתבך. ויתרתי.

מי שלא ויתר הוא ידידינו ד״ר גיא פודולר שביקר לאחרונה במדינה המסוגרת ואפילו חזר וניאות לשתף אותנו בחוויותיו ובחלק מהתמונות שצילם. תהנו:

——-

סוף סוף ניתן אות הזינוק באצטדיון קים איל-סונג, ואחרי מספר מאות מטרים של פילוס הדרך בצפיפות האופיינית לקו הזינוק של מרוצים עממיים, ואחרי שחלפתי על פני "שער הנצחון" מהסמלים הבולטים ביותר של פיונגיאנג נכנסתי בהדרגה לקצב הריצה הרצוי מבחינתי. כעת המתינו לי כ-21 קילומטרים ברחובות הבירה הצפון קוריאנית, חצי מרתון שהסתיים בהקפה מלהיבה בתוך האצטדיון הגועש והמפוצץ ב-50,000 צופים מריעים. להמשיך לקרוא

דרום קוריאה – עם הולך ונעלם?

איציק יונה.

האם הקוריאנים מפסיקים להזדרז ולהיות בלחץ? זמני הרמזורים הירוקים במעברי החציה בסיאול יוארכו, כך שלהולכי הרגל יתווספו עוד 7.5 שניות לחצות כביש ברוחב 30 מטרים. עירית סיאול נאלצה לשנות את זמני הרמזורים בעיקבות עליה של 20 אחוזים במעורבותם של זקנים בתאונות דרכים כך ששליש מההרוגים בתאונות דרכים כיום הם בגילאי 65 ומעלה.

קוריאה – זקנים לפניך!

אוכלוסיית קוריאה מזדקנת. לראשונה בתולדותיה ירד מספר הצעירים במדינה (גילאים 9-24) אל מתחת לעשרה מיליון ומספרם ילך וירד בהדרגה לחמישה מיליון בעוד 45 שנה. לאחר מכן המצב רק נהיה יותר גרוע – שירות המחקר של האסיפה הלאומית של קוריאה מעריך כי בשיעורי הילודה הנוכחיים בסוף המאה תמנה כל אוכלוסיית דרום קוריאה 20 מליון איש בלבד (50 מליון כיום) ובשנת 2750 תחדל המדינה להתקיים.

להמשיך לקרוא