סתיו הגיע – צ׳וסוק בא!

איציק יונה

(עודכן ספטמבר 2016)

פעמיים בשנה מרגיש כל ישראלי החי בקוריאה קצת כמו בבית. זה קורה לקראת ראש השנה הקוריאני ולקראת חג ההודיה הקוריאני (CHUSEOK) – הנחגג בשבוע הבא (14-16 בספטמבר 2016 ). אלה שני החגים החשובים בחצי האי הקוריאני על שני חלקיו (קים ג'ונג-און ונתיניו חוגגים את אותם החגים).

לקראת החג מורגשת באוויר ממש אווירה של פסח. רשתות השיווק מתמלאות בסחורות ובמבצעים, הקוריאנים רוכשים בגדים ומתנות למשפחה , כולם שואלים "איפה אתה בחג?" ובעבודה מחלקים שי לעובדים.

צבעוני וחגיגי - אריזות מתנה לחג ההודיה בקוריאה

צבעוני וחגיגי – אריזות מתנה לחג ההודיה בקוריאה

"חג ההודיה" או "חג הקציר" נחגג במשך שלושה ימים במועד הירח המלא בחודש השמיני לשנת הירח הקוריאנית ועל כן הוא תמיד יחול בט"ו באלול או בט"ו בתשרי שלנו. מהות החג היא הודייה על קציר האורז שמסתיים בתקופה זו. אורז הוא המזון העיקרי של הקוריאנים. אנו שמזוננו העיקרי הוא לחם חוגגים את שלשת הרגלים בהתאם למחזור העיבוד של החיטה והשעורה (חג הקציר, חג האסיף).

לקראת החג עוזבים הקוריאנים את הערים הגדולות ושבים לכפרים בהם נולדו, בפקקי תנועה מסורתיים ואינסופיים, שם הם חוגגים את החג עם המשפחה המורחבת. כרטיסים לרכבות המהירות לימי החג אוזלים חודשים מראש.

המשפחות הקוריאניות מתכנסות לחג בבית ההורים או בבית האח הגדול. ביום החג הראשון עמלות הנשים על הכנת מנות החג המסורתיות והמגוונות. ביום השני נהוג ללבוש את הלבוש הקוריאני המסורתי ולקיים את "פולחן האבות" שבו ניתנת הודיה לדורות הקדומים, שעל פי האמונה רוחן מגיעה להשתתף בטכס. ילדי המשפחה מקיימים טקס השתחוויה והודיה להורים וזוכים לקבל מתנות ומזומנים מהדודים ומההורים. בשאר הזמן אוכלים כמובן ומשחקים משחקי חברה מסורתיים. לפני החג ובהמהלכו מבקרים בני המשפחה בקברות האבות – שלרוב נקברו בהרים שבסמוך לכפר, מנקים וגוזמים את הצמחיה מסביב.

תפוחים קוריאנים בהנחה

תפוחים קוריאנים בהנחה

טיפים לעסקים

מומלץ לשלוח ברכת חג ואיחולים לשגשוג והצלחה לשותפים הקוריאנים שלכם. כל השבוע שלפני החג ראוי לכך. אנחנו ממליצים ללקוחותינו לשלוח מתנות לחג ללקוחות . כאן יש לנקוט מעט רגישות . אין זה יאה שעובדים יראו שמאן-דהוא מקבל תשורות מלקוחות. זה יכול לפגוע בתדמיתו בחברה.

בימים שלפני החג אין דעתם של אנשי העסקים הקוריאנים פנויה ועל כן מומלץ לדחות ביקורים לאחרי החג. כמו כן די משעמם לזר לשהות בקוריאה במהלך החג. משפחה ישראלית שהחליטה להפיג את השעמום של החג ולצאת למלון באיזו עיירת קייט גילו שרוב הצוות יצא גם הוא לחופשת החג. אבל אם אתה כבר פה – מתקיימות בסיאול פעילויות תרבות לזרים בארמונות השונים ובמוזיאונים, לרבות פעילויות והפעלות לילדים.

מי שכמעט תמיד מוצאים את עצמם עובדים בחג הם העובדים של תאגידי הענק שצריכים לעמוד באיזה לוח זמנים מטורף שהוכתב להם להשיק איזה טלפון. עבודה בקוריאה היא מעל הכל.

חג שמח קוריאה!

להלן מספר תמונות שצולמו בחנות הכולבו AK Plaza.

אריזות לחג

אריזות לחג

תפוחים קוריאנים לחג ההודיה

תפוחים קוריאנים לחג ההודיה

למעלה ממאה דולר לאריזה

למעלה ממאה דולר לאריזה

 מעניין? הרשם וקבל את כל הכתבות החדשות ישירות למייל שלך.

[wpforms id="1694" title="true"]

Facebook Comments
פוסט מאת פורסם בקטגוריה תרבות ומנהגים בתאריך .

אודות Itzik Yona

רו"ח איציק יונה, בכיר לשעבר בהיי-טק הישראלי, הינו המייסד והמנכ"ל של קבוצת YONACO - המתמחה בסגירת עסקאות ובבניית עסקים עם קוריאנים, באמצעות משרדים בסיאול ובתל-אביב. התגורר עם משפחתו בקוריאה מספר שנים כמנהל של חברת היי-טק קוריאנית. לאיציק מעל 10 שנות ניסיון בליווי עסקאות ועסקים עם קוריאה. משמש כמרצה אורח במוסדות אקדמיים בישראל.

תגובה אחת בנושא “סתיו הגיע – צ׳וסוק בא!

  1. פינגבאק: גיליון ספטמבר 2016 - ירחון קוריאה לעסקים | "הקוריאנים" - המדריך לעסקים ואנשים בקוריאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *