"אגוז הזעם" – טיפול קוריאני לגמגום ישראלי

איציק יונה.

זועבי במרמרה. טיבי בלי גבולות. המונופולים חוגגים. הטייקונים מזלזלים. הפקידים חדלי אישים. מי מנהל פה את העניינים? כולנו מתוסכלים שההנהלה המקומית לא מטפלת בעניינים הכי חשובים. רבים סוברים שהממשלה, המשטרה, הפרקליטות או מערכת המשפט מעדיפים לעתים להתעלם או לגמגם במקום להפשיל שרוולים ולהלחם.

כמי שחי בין ישראל לקוריאה אני לפעמים פולט אנחת קנאה כיצד הרשויות הקוריאניות מטפלות ביד רמה בכל מיני ליצנים שעושים צחוק מהחוק.

בחודשים האחרונים הצטברו מספר דוגמאות כיצד בקוריאה מקבלים החלטות קשות באמת. וכל זה בדמוקרטיה מלאה אבל שפויה. הסכיתו וקראו:

ענבל – ככה יעשה לעשיר שהשתן עלה לו לראש בטיסה (פרשת "אגוז הזעם")

הגב' צ'ו היוןאה הייתה נסיכה קוריאנית, עד לא מזמן סמנכ"לית בענקית התעופה קוריאן אייר שבבעלות אבא. אחד מעשרת התאגידים הגדולים במדינה. יום אחד בתחילת דצמבר עלתה הגברת מעדנות לטיסה של החברה בניו-יורק, אך אבוי! הדייל

צ'ו היון-אה, לשער סמנכ״לית חברת התעופה קוריאן אייר

צ'ו היון-אה, לשעבר סמנכ״לית קוריאן אייר מתנצלת

במחלקה הראשונה הגיש לה את אגוזי המקדמיה בשקית ולא בצלוחית כפי שלדעתה מכתיבות הוראות השירות. צ'ו איבדה את עשתונותיה, צרחה על הדייל, השליכה עליו את השקית ודחפה אותו, וכן ביקשה לעצור את ההמראה להחזיר את המטוס אל השער ולהוריד את הדייל. מה שהכי עורר את זעמה היה שהדייל הוכיח לה שהוראות החברה הינן בדיוק כפי שהוא נהג.

המהומה הרבתי בקוריאה טרם שככה עד היום. התביעה בקוריאה דרשה עונש שלוש שנות מאסר לצ'ו וזאת על-אף שהיא התפטרה מכל תפקידיה ולמרות התנצלות פומבית של אביה בנסיון להרגיע את הרוחות הסוערות במדינה. התביעה טענה כי הפגיעה המילולית והפיזית של צ'ו בצוות הטיסה ובקברניט מהווה הפרה של הוראות הבטיחות בתעופה. צ'ו הואשמה גם בניצול המעמד שלה בניסיון ללחוץ על הקברניט לתת עדות שקר. בית המשפט שלח אותה בתחילת דצמבר לשנת מאסר. כמובן שיש לצפות לערעור. אבל טחנות הצדק הקוריאניות טחנו עד כה בעיניין במהירות ונחישות.

חנין ככה דמוקרטיה מגנה על עצמה

במהלך חודש דצמבר, בית המשפט העליון של קוריאה קיבל החלטה על פירוקה של מפלגת שמאל קיצוני קטנטנה, שכמה מחבריה נמצאו אשמים בניסיון להסית למרד נגד הממשלה במקרה של מלחמה עם קוריאה הצפונית.

בית המשפט פירק את המפלגה וקבעכיהיא פעלה לערעור הדמוקרטיה בקוריאה ופעלה להשגת סוציאליזם בסגנון קוריאה הצפונית. כתוצאה מפירוק המפלגה, הודחו מיידית חמשת הצירים של המפלגה באספה הלאומית. תשומת לב כי המפלגה אינה מפלגה קומוניסטית שכן בדרום קוריאה פעילות קומוניסטית אסורה על פי חוק.

ישראל כץ – ככה יעשה ל-UBER

התובעים בקוריאה הגישו תביעה ישירה נגד מנכ"ל UBER טרוויס קלניק. אובר היא פלטפורמה מצליחה להתאמה בין אנשים המחפשים טרמפים עם נהגים, באמצעות אפליקציה. כמו בישראל, גם בקוריאה החליטה אובר שאולי היא מעל החוק.

כתב האישום התבסס על כך שהחברה האמריקאית מפרה את החוק בקוריאה האוסר על שירותי מוניות ללא רישיון. במהלך חודש ינואר, הרשויות בסיאול אף הטילו איסור על נהגים לפעול תחת UBER ללא רישיון והציעו פרס במזומן למי שידווח על נהגים שבכל זאת בוחרים להשתמש באפליקציה.

הממונה – ככה יעשה למתאמי מחירים

רשות ההגבלים העסקיים הקוריאנית הטילה החודש קנס ענק של כ- 55 מיליון דולר(!) על שתי חברות ענקHANWHA  ו KORYO בגין תיאום מחירים בענף חומרי הנפץ לכריה ולבניה. בנוסף יעבור הנושא לטיפול במישור הפלילי.

גדעון לוי ואחמד ככה קובעים גבול לחופש הביטוי

במהלך חודש ינואר החליטו הרשויות בדרום קוריאה לגרש את הכתבת והסופרת שין אוןמי, קוריאנית החיה בקליפורניה. שין הואשמה שבמהלך הרצאה היא הללה את צפון קוריאה ושהערותיה הפרו את חוק הביטחון הלאומי.

שין אף פרסמה באופן קבוע באתר חדשות פופולארי בקוריאה סיפורים על ביקוריה במדינה הקומוניסטית וציינה שפליטים שוקלים לחזור לצפון בתקווה שהמנהיג החדש יביא עמו רפורמות. תמיכה ושבח פומביים לארגון אנטיממשלתי בידיעה שהדבר יזיק לביטחון המדינה הינה עבירה פלילית בדרום קוריאה שהעונש המכסימלי עליה עומד על שבע שנות מאסר.

כששאלתי ידיד קוריאניזה  דמוקרטיה זה? ענה לי באדיבות: "אם כל כך טוב בצפון קוריאה יש לה את כל הזכות ללכת לשם ולא להיות פהזו דמוקרטיה"מתאים לנו? שאלה טובה. מה שבטוח שהאנרכיה פה גם לא מציאה גדולה.

מעניין? הרשם וקבל את כל הכתבות החדשות ישירות למייל שלך.

[wpforms id="1694" title="true"]

Facebook Comments
פוסט מאת פורסם בקטגוריה תמונות מחיי היום-יום בתאריך .

אודות Itzik Yona

רו"ח איציק יונה, בכיר לשעבר בהיי-טק הישראלי, הינו המייסד והמנכ"ל של קבוצת YONACO - המתמחה בסגירת עסקאות ובבניית עסקים עם קוריאנים, באמצעות משרדים בסיאול ובתל-אביב. התגורר עם משפחתו בקוריאה מספר שנים כמנהל של חברת היי-טק קוריאנית. לאיציק מעל 10 שנות ניסיון בליווי עסקאות ועסקים עם קוריאה. משמש כמרצה אורח במוסדות אקדמיים בישראל.

תגובה אחת בנושא “"אגוז הזעם" – טיפול קוריאני לגמגום ישראלי

 1. בני גל

  מר יונה נכבדי שלום רב!
  לפני שנתיים כתבתי ספר בשם "סודות הקואצ'ינג היהודי" שתורגם לאנגלית.
  בשנה שעברה נרכשו זכיות התרגום וההפקה על ידי מו"ל קוריאני, תחזית לנוצאת הספר בסיאול יוני-אוגוסט.
  באמת שאני די בפאניקה,אני שומר מצוות ומאד רחוק מהתרבות של האנשים החמודים הללו.
  האם אוכל להתייעץ איתך?
  תודה מראש
  בני גל 052-6071717

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *