עסקת מליונים לחברה ישראלית בקוריאה, והאם מתפתחת שם בועת נדל״ן הפוכה?

איציק יונה.

להלן גיליון נובמבר של ירחון קוריאה לעסקים – חדשות ועדכוני עסקים וכלכלה מקוריאה. נשלח אחת לחודש למנויים ומובילי דיעה.

newsletter6_600x133

הירשם כמנוי    שלח לחבר     שתף בפייסבוק

הידעת?

תלמידי בית ספר קוריאנים נושאים בתיק בית הספר מתקן מעקב. כשהתלמיד נכנס או יוצא משערי בית הספר מקבלת האמא הודעת טקסט. הכסף הולך לחברות התקשרות שמקימות את מערכות המעקב.

היצוא הקוריאני ממשיך בגלישה

היצוא התעשייתי, נשמת אפה של הכלכלה הקוריאנית, ירד בספטמבר השנה בפעם ה-21 ברציפות. בין הגורמים, ירידות המחירים במוצרי האנרגיה וכלי הרכב, הצרות ביונדאי (ראו בנפרד) ומשבר הנוט 7 בסמסונג.

ביצועי התאגידים הקוריאנים מראים האטה מתמשכת

על פי מכון המחקר הכלכלי KERI ביצועי הקונגלומרטים הקוריאניים נמצאים במגמת ירידה. הרווח התפעולי של 500 הקונגלומרטים הגדולים ירד בין השנים 2015-2009 מ-5.3 אחוז לכ-4.5 אחוז. גם 2016 לא תהיה שנה קלה, על פי ביצועי החברות ובראשן סמסונג ויונדאי רכב – המהוות 20 אחוז מהתוצר הקוריאני וצפויות להציג ביצועיים עגמומיים השנה.

יונדאי רכב בשנה מאתגרת

יונדאי רכב – הקונגלומרט השני בקוריאה, בצרות בשתי הזרועות שלו – יונדאי וקיה. לראשונה מזה 18 שנה המכירות של הקונצרן מציגות ירידה (כ-2 אחוז). נזקיה של שביתת העובדים המתמשכת נאמדים בכ-3.5 מליארד דולר עד כה. הרווחיות של שני המותגים ירדה השנה מרמה של 10 אחוז בעבר ל-5-6 אחוז. אחד המהלכים הראשונים של החברה היה להקטין את שכר אלף הבכירים בכל 51 חברות הקונצרן ב-10 אחוז. בינתיים הודחה החברה מרשימת עשרת חברות הרכב בעלות שווי השוק הגבוה בעולם, והיא מדורגת במקום ה-13 עם שווי שוק של 27 מליארד דולר.

aaeaaqaaaaaaaanraaaajguxzja5mjg3lwrjowitngu5yi1immiwlty3mzywyjnlyzqxnw

כסף חכם קוריאני יוצא סוף-סוף החוצה

התשואות המצטמקות והסיכון הגדל בהשקעות רק במניות ואג"ח קוריאנים מביאים את מנהלי הכסף הגדול – המוסדיים הקוריאנים, להתחיל לשחרר כספים להשקעות אלטרנטיביות. באוגוסט הודיעה קרן הפנסיה של המורים כי תשקיע 100 מליון דולר בקרן מזנין אמריקאית חדשה, והחודש העבירה קרן החסכונות של עובדי המדינה 120 מליון דולר להשקעות בשלוש קרנות השקעה אמריקאיות. קרן הפנסיה הלאומית תשקיע 100 מליון דולר בקרן אמריקאית שתתמקד בחברות מוצרי צריכה. עד כה התייחסו הקוריאנים בעיקר לנדל״ן כהשקעה אלטרנטיבית לגיטימית בחו"ל – והשקיעו בנכסים בארצות הברית ובאירופה המושכרים לחברות איכותיות. למשל קרנות ההשקעה של הדואר הקוריאני השקיעו ב 10 שנים האחרונות כ-100 מליארד דולר בנכסי נדל״ן, מספר מוסדיים קוריאנים עומדים לרכוש את בניין המטה של NASA בתמורה ל-350 מליון דולר ועוד. מתי יגיע חלק מזה לישראל? התשובה מורכבת. אנחנו אופטימיים.

החל המירוץ לפרקינסון

מעודדות מרצף ההצלחות של השנתיים האחרונות – חברות התרופות הקוריאניות סימנו את מחלת הפרקינסון כיעד. הזדקנות האוכלוסייה בקוריאה ושכיחות המחלה בקרב מבוגרים קבעו את הכיוון. ארבע חברות תרופות לפחות נמצאות בשלבים הראשונים של פיתוח תרופה למחלה. המובילה שבהן היא Dong-A שקיבלה פטור משלב א' ומחכה לאישור ביצוע של השלב השני בפיתוח. בקוריאה ישנם כ-84 אלף חולי פרקינסון והשוק העולמי מונה כששה מליון חולים.

מקבץ קוריאה-ישראל

שאפו לכן פייט – החברה הישראלית חתמה על הסכם הפצה לתרופה לסרטן הכבד שפיתחה, עם חברת התרופות הקוריאנית CKD. החברה הישראלית, שנסחרת בבורסה בתל-אביב, תקבל מקדמה של 3 מליון דולר ותמלוגים מהמכירות העתידיות של התרופה בקוריאה.

הצלחה באופק – משרד ההגנה הקוריאני מסר כי קוריאה שוקלת להשתמש בלווין הריגול הישראלי אופק 11 במטרה לענות על צרכי כיסוי המודיעין של הקוריאנים. לקוריאה תכנית חלל מתקדמת, אולם יעברו שנים עד שהיא תהיה מבצעית.

בקצרה

אם אין אני לי – יותר משליש ממשקי הבית בקוריאה (7.4 מליון) הם משקי בית של יחידים. לא מדובר בסטודנטים, שכן צעירים מהווים רק חלק קטן מהמגזר ההולך ותופח. יש לעניין השפעה על תחומים רבים, למשל – הצריכה של אורז להכנה מהירה עלתה בחצי השנה האחרונה בעשרות אחוזים. למי יש חשק לבשל לעצמו?

הלוואי עלינו? הבנק המרכזי של קוריאה מזהיר מפני בועת נדל״ן. השנה ובשנה הבאה ייבנו בקוריאה כחצי מליון דירות בשנה. הביקוש לדירות בקוריאה עומד על מקסימום 340 אלף דירות בשנה. הסיבה לביקושים הנמוכים הוא שיעור הילודה הנמוך בקוריאה. החל משנת 2012 הולך ומתכווץ פלח האוכלוסייה שהוא בגיל רכישת הדירה (54-35) והחל מהשנה הבאה ילך וידלדל מספר האנשים בגילאים הפעילים כלכלית. השקעת יתר בבניה יכולה לגרום להתרסקות כלכלית של הענף ולנזק כלכלי עצום, כפי שקרה בעבר ביפן.

עצמאי בשטח – 5.7 מליון איש, שהם 23 אחוז מכוח העבודה בקוריאה, מנהלים עסק עצמאי. רבים הם כאלה שהופרשו מעבודה בחברות הגדולות בגילאי החמישים ונאלצים למצוא לעצמם מקור הכנסה חלופי. הבחירה של רבים מהם היא לפתוח מסעדה או דוכן למזון מהיר כמו נודלס. ההכנסה הממוצעת שלהם היא כ-19 אלף דולר בשנה, לעומת ממוצע ההכנסה של 28 אלף דולר בקרב השכירים. מרבית העסקים הקטנים האלה נסגרים תוך מספר שנים וכ-330 אלף בכל שנה.

חזקים בדיוטי – קונצרן Lotte דורג זו השנה השנייה ברציפות כחברת הדיוטי פרי השלישית בעולם עם מחזור של 3.75 מליארד יורו ורק 20 מליון יורו פחות מ- DFS האמריקאית. המובילה היא Durfy השווצרית שמגלגלת 5.68 מליארד יורו בשנה.

הנשמה מלאכותית? ממשלת קוריאה תזרים עד סוף העשור 10 מליארד דולר להצלת תעשיית המספנות הכושלת. בין השאר יזמין הממשל 250 כלי שייט מהמספנות ויעמיד מימון על מנת לחזק את המבנה הפיננסי של המספנות שגם כיום הן הגדולות בעולם.

הקונגלומרט שולטת – שווי השוק של עשרת הקונגלומרטים הגדולים בקוריאה עומד על 630 מליארד דולר המהווים נכון למחצית אוקטובר כ-55 אחוז משווי השוק של כל החברות בבורסה הקוריאנית.

מקבץ עסקאות

Samsung מנהלת מו"מ לרכישה של חברת ציוד האודיו הצרפתית Focal במטרה להרחיב את חטיבת הרכיבים לרכב שנמצאת בהקמה. סכום העסקה נע בין 250-150 מליוני דולר. בעבר ניסתה סמסונג לרכוש את החברה הדנית Bang & Olufsen – אך נסוגה בשל המחיר שהיה לטעמה גבוה.

Hanwha Life Insurance – חברת הביטוח השנייה בגודלה בקוריאה רכשה 4.1 אחוז ממניותיה של חברת ההלוואות P2P האמריקאית Lending Club בתמורה ל-67 מליון דולר. במקביל, השקיעו חברות מקבוצת Hanwha בהלוואות שנותנת החברה האמריקאית. אם השקעת הניסיון תעלה יפה – היא תורחב. המהלך מהווה המשך יישום ההחלטה של הקונגלומרט הקוריאני לבנות יכולות ונוכחות בתחום ה-Fintech לאחר שבנה כבר שותפויות בתחום בסין ובסינגפור.

KEPCO – חברת החשמל הקוריאנית תבנה תחנת כוח מונעת פחם בתפוקה של 630 מגוואט בדרום אפריקה ותפעיל אותה במשך 30 שנה, בתמורה לכ- 35 מליארד דולר. החברה תבצע את הפרויקט במשותף עם קונצרן מרובני היפני ושנהם יחזיקו ב-51 אחוז מהפרויקט במשותף. ובמזרח התיכון – KEPCO רוכשת 18 אחוז מתחנת כוח באיחוד האמירויות תמורת 900 מליון דולר

תמונה החודש

בחורה קוריאנית המגדלת אי-שם בהרים מינים של צמחים, הציגה בשבוע האוכל של סיאול מינים שונים של תה בצבעים מרהיבים. לתמונות נוספות מהאירוע – לחץ כאן.

koreantea-yonaco

מעניין? הרשם וקבל את כל הכתבות החדשות ישירות למייל שלך.

[wpforms id="1694"]

Facebook Comments
פוסט מאת פורסם בקטגוריה כלכלת קוריאה בתאריך .

אודות Itzik Yona

רו"ח איציק יונה, בכיר לשעבר בהיי-טק הישראלי, הינו המייסד והמנכ"ל של קבוצת YONACO - המתמחה בסגירת עסקאות ובבניית עסקים עם קוריאנים, באמצעות משרדים בסיאול ובתל-אביב. התגורר עם משפחתו בקוריאה מספר שנים כמנהל של חברת היי-טק קוריאנית. לאיציק מעל 10 שנות ניסיון בליווי עסקאות ועסקים עם קוריאה. משמש כמרצה אורח במוסדות אקדמיים בישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *