ירחון קוריאה לעסקים 3/17 – סקנדל אחרי סקנדל בקוריאה ובית קפה בו לא תרצו לשבת

איציק יונה.

להלן גיליון מספר 22, מרץ 2017 של ירחון קוריאה לעסקים – חדשות ועדכוני עסקים וכלכלה מקוריאה. נשלח אחת לחודש למנויים ומובילי דיעה. ניתן להרשם כמנוי. אם אהבת – שתף! הירשם כמנוי

הידעת?

מספר החתונות בקוריאה היה בשנה שעברה 282 אלף ומספר הלידות 406 אלף – שניהם הנמוכים מאז החל התיעוד בשנות ה-70.

והעיר סיאול נבוכה

בעוד נשיאת קוריאה מנהלת קרב מאסף בבית המשפט על מנת למנוע את הדחתה, נוספה לקוריאנים דאגה מהמגזר העסקי – מאסרו של היורש והיו"ר בפועל של קבוצת סמסונג, JY Lee, בחשדות למתן שוחד ומעילה. זוהי נגזרת של פרשת הדחת הנשיאה.

יורש סמסונג מובל למעצר

יורש סמסונג מובל למעצר

כזכור, הנשיאה (רק בתואר כרגע) מואשמת כי חברתה הקרובה הייתה מעורבת בתהליכים שלטוניים ובשימוש לרעה בכוחה של הנשיאה במקרים רבים. בין השאר אף גייסה תרומות בשם הנשיאה – שעברו לכיסה וכיסי מקורביה. החלק הארי של תרומות אלו הגיע מקבוצת סמסונג.

התביעה טוענת כי בתמורה "דאגו" אנשי הנשיאה לאשר לסמסונג מיזוג בין שתי חברות ששולטות בתמנון הקוריאני ובכך לשפר את שליטתו של JY הצעיר בקבוצה. אם יורשע, הוא צפוי לבלות עד 20 שנה בכלא. ללא ספק שעת מבחן לעם הקוריאני שמתאפיין בהליכה כמעט עיוורת אחרי מנהיגים, במדינה ובעסקים. העם הזה מגלה לאחרונה בגרות אמיתית, כישראלים, ניתן מעט לקנא.

ליונדאי יש יותר גדול

המטה החדש של יונדאי רכב עומד לקום על מתחם KEPCO שבסמוך ל COEX ושנרכש לפני כשנתיים בסכום מטורף של כעשרה מליארד דולר. במרכז המתחם עומד לקום הבניין הגבוה בקוריאה – 155 קומות בגובה 569 מטר. רק 14 מטר יותר ממגדל LOTTE שבנייתו הסתיימה ויאוכלס באפריל.

מגדל יונדאי - עתיד להיות הגבוה בקוריאה

מגדל יונדאי – עתיד להיות הגבוה בקוריאה

אחד מי יודע?

בחמש השנים האחרונות חל שינוי דמוגרפי משמעותי בקוריאה. כמות משקי הבית של יחידים כמעט והכפילה את עצמה לכ-27 אחוזים מכל משקי הבית. המגזר המתעצם, ביחד עם ההאטה הכלכלית, מכתיבים שינויים רבים בשווקים. כך למשל יש כיום בקוריאה חנות נוחות לכל 1500 תושבים, כמעט 50 אחוז יותר מיפן. מכירות חנויות הנוחות צמחו בשנה שעברה ביותר מ 20 אחוזים.

מגזר הולך וגדל - ארוחות לרווקים

מגזר הולך וגדל – ארוחות לרווקים

במקביל, ישנה ירידה מתמשכת בקניות ברשתות השיווק הגדולות. בחנויות הנוחות מתרחבת הקטגוריה של "מזון נוחות" – תחליפי ארוחות מסוגים שונים לאכילה ללא חימום או עם חימום קל. מכירות "מזון נוחות" עלו בשנה האחרונה ב – 50 אחוזים והסתכמו אשתקד בכמיליארד וחצי דולר. גם מכירות של בירה ומשקאות חריפים אחרים חוו ירידה שכן הקוריאנים מוצאים נחמה בזרועותיו של הסוג'ו המסורתי – שמחירו שווה לכל נפש (קרא על המשקה האלכוהולי הנמכר בעולם)

קפה-קפה

בשנת 2010 הגיע מספרם של בתי הקפה בסיאול ל -10,000. המומחים אמרו אז שזו בועה שעומדת להתפוצץ בכל רגע. כיום לאחר שבע שנים עומד מספר בתי הקפה בבירה הקוריאנית על 18,316 וכל חודש מתווספים 300 נוספים. בממוצע כל קוריאני בוגר שותה כוס קפה אחת ביום – קרא עוד על תופעת הקפה בקוריאה.

אנשי הירח

כשבט"ו בשבט, בזמן שכולנו אכלנו פירות יבשים וחשבנו שאנחנו הכי מיוחדים, חגגו בקוריאה את יום "הירח המלא הגדול" (Daeboreum 대보름).

מאכל חג מסורתי

מאכל חג מסורתי

ביום זה נחגג הירח המלא הראשון של השנה הקוריאנית. ראש השנה הקוריאני חל שבועיים לפני – תמיד ביום א' בשבט (או בא' באדר). ביום ט"ו בשבט העברי חל יום הירח המלא הראשון בשנה הקוריאנית, שעל פי המסורת הוא הירח הגדול בשנה. לחג הזה נלווים מנהגים רבים שהבולט בהם אכילת תבשיל המורכב מחמישה מיני זרעים ושקדים.

כמו כן נהוג להישאר ערים על מנת לראות את הזריחה – כסגולה למזל טוב.

דרך אגב, בעוד שאנחנו מקיימים את קידוש הלבנה כל חודש, הקוריאנים נוהגים להסתכל על הלבנה במילואה, לקוד ולבקש בקשות.

בקצרה

חזקים בביטחון – קוריאה מדורגת עשירית בעולם בהוצאה על בטחון. תקציב הבטחון הקוריאני עומד על 34 מליארד דולר. ישראל מדורגת במקום ה-14 עם הוצאה על ביטחון של 19 מליארד דולר.

Naver – מלכת האינטרנט של קוריאה רשמה ב-2015 הכנסות של 2.5 מליארד דולר ממכירת פרסומות. היא המובילה בפרסומות למחשב ונמצאת במקום השני לאחר KAKAO בפרסומות למכשירים ניידים.בתחום פרסומות הווידאו מובילות פייסבוק ויו-טיוב עם כ- 90 מליון דולר לכל אחת, Naver מדורגת אחריהם – עם מחצית מההכנסות. החברה נכנסה לאחרונה לשוק הרכב האוטונומי וכבר קיבלה רישיון לרכב הניסיון שלה.

העיקר הבריאות – ממשלת קוריאה תשקיע השנה 275 מליון דולר בעידוד מחקר ופיתוח בתעשיית הביוטכנולוגיה. מדובר בגידול של 30% בתקציב, על רקע הפירות הנאים שמניבה ההשקעה הקוריאנית בתעשייה שבאה לידי ביטוי בהכפלת היצוא בין השנים 2011-2015.

החבילה בדואר? הקוריאנים קנו בשנה שעברה מוצרים ברשת בהיקף 56 מליארד דולר, 20 אחוזים יותר מבשנה שקדמה. מעל מחצית מהרכישות התבצעו באמצעות הטלפון הנייד.

הקשבה מלאכותית – קרן בבעלות סמסונג תשקיע 75 מליון דולר, במשותף עם Nvidia, בחברת זיהוי הקול האמריקאית Soundhound . מעבר לצורך בפתרונות לטלפונים הניידים שלה, מחפשת סמסונג טכנולוגיות לתחום הרכב החכם.

עסקאות והשקעות

NPS, קרן הפנסיה הממלכתית של קוריאה, שמחזיקה נכסים בשווי 450 מליארד דולר, ממשיכה להשקיע מעבר לים. הפעם מדובר בהשקעה בחברת TeamHealth Holdings האמריקאית, העוסקת באספקת כח אדם מקצועי לבתי חולים. הקוריאנים ישקיעו 300 מליון דולר במשותף עם חברת ההשקעות בלאקסטון, שכבר סיכמה על רכישת החברה בתמורה ל-6.1 מליארד דולר. בשנה שעברה הצטרפה הקרן לרכישת נמל באוסטרליה (עסקה של 9.7 מליארד דולר אוסטרלי) ולרכישה של רשת הקמעונאות הקוריאנית טסקו על ידי MBK ,בתמורה ל-6 מליארד דולר.

2 NPS – הקרן בצעה את השקעת הנדל"ן בחו"ל הגדולה מעולם שלה. 500 מליון דולר הופכות אותה לבעל המניות השני (27%) באייקון הנדל"ן בן 57 קומות שהולך ונבנה ברחוב 42 בניו-יורק.

SK Hynix – יצרנית הזכרונות השניה בעולם, מתמודדת על רכישת 20% מפעילות הזכרונות של טושיבה היפנית. הקף העסקה מוערך בכ- 2-3 מליארד דולר.

קבוצת SK רכשה כרבע ממניותיה של חברת גידול הבקר הפרטית הגדולה בסין בתמורה ל – 70 מליון דולר. ההערכות הן שהקבוצה מתכננת לשלב את היכולות שלה בתחומי הטכנולוגיה בתחום הגידולים החיים.

תמונה החודש

בית קפה חדש נפתח בשכונת ההייטק Pangyo מדרום לסיאול. לא ברור אם לשם לוקחים לקפה חברים שבגדו או חברות שזנחו. לא העזנו להיכנס:

העדפתי שלא להיכנס

העדפתי שלא להיכנס

צור קשר עם איציק יונה

[wpforms id="1694"]

מעניין? הרשם וקבל את כל הכתבות החדשות ישירות למייל שלך.

Facebook Comments
פוסט מאת פורסם בקטגוריה כללי בתאריך .

אודות Itzik Yona

רו"ח איציק יונה, בכיר לשעבר בהיי-טק הישראלי, הינו המייסד והמנכ"ל של קבוצת YONACO - המתמחה בסגירת עסקאות ובבניית עסקים עם קוריאנים, באמצעות משרדים בסיאול ובתל-אביב. התגורר עם משפחתו בקוריאה מספר שנים כמנהל של חברת היי-טק קוריאנית. לאיציק מעל 10 שנות ניסיון בליווי עסקאות ועסקים עם קוריאה. משמש כמרצה אורח במוסדות אקדמיים בישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *