ירחון קוריאה לעסקים 4/17 – הולכים לבחירות! ובונים על תיירים מוסלמים‎

איציק יונה.

להלן גיליון מספר 23, אפריל 2017 של ירחון קוריאה לעסקים – חדשות ועדכוני עסקים וכלכלה מקוריאה. נשלח אחת לחודש למנויים ומובילי דיעה. ניתן להרשם כמנוי. אם אהבת – שתף! הירשם כמנוי

הידעת?

על פי האקונומיסט – סיאול מדורגת שישית בעולם ביוקר המחיה. תל-אביב במקום ה-11. קוריאה דורגה החודש במקום ה-56 במדד האושר העולמי מתוך 155 מדינות. ישראל במקום ה-11.

מבזק פוליטי-מדיני

ימים לאחר הדחתה על ידי בית המשפט לחוקה, נעצרה נשיאת קוריאה לשעבר בחשד לשחיתות. שיאה של החקירה יהיה בעימות שיערך עם עצורים נוספים – סגן יו"ר סמסונג JY Lee וחברתה משכבר הימים – Choi Sun-Sil, שהייתה בליבת הסקנדל.

כקבוע בחוק – בחלוף 60 יום ממועד ההדחה, ביום 9 במאי, יתקיימו בקוריאה הבחירות לנשיאות. מערכת הבחירות בעיצומה.

ההערכות בקוריאה הן כי צפון קוריאה מנצלת את חוסר היציבות הפוליטית בקוריאה הדרומית ומתכננת ניסוי גרעיני שישי במספר. על רקע זה מקיימות דרום קוריאה ובנות בריתה, ארצות הברית ויפן, סדרה של תמרונים ותרגילים שמטרתם לאותת לצפון פן תפתח לו הרעה. דונלד טראמפ עומד להיפגש עם נשיא סין בשבוע השני של אפריל וכבר מסר שאם סין לא תטפל בצפון קוריאנים – ארצות הברית תעשה זאת לבדה. בהצלחה.

סין מגבירה את הלחץ הכלכלי על דרום קוריאה, עם פריסה בקוריאה של סוללת ההגנה מפני טילים, במסגרת פרויקט THAAD האמריקאי. בין השאר אסרו הסינים רשמית על קבוצות תיירים להגיע לקוריאה החל ב-15 במרס. מכה כלכלית כואבת לקוריאנים (ראה מאמר על התיירות הסינית לקוריאה). קבוצת Lotte שבמגרש גולף שלה הוצבה הסוללה, מקבלת עינוי סיני מיוחד ו-87 מתוך 99 הסופרמרקטים שלה בסין נסגרו, בתואנות של אי עמידה בתקני בריאות.

תפאדלו!

כעת, משנוכחו הקוריאנים שההשענות על תיירות סינית בלבד הייתה משגה, פונה משרד התיירות לפתח שווקים חדשים. היעד העיקרי הוא שוק התיירות המוסלמי. כיום מגיעים לקוריאה כמיליון תיירים בשנה והיעד הוא להגדיל את המספר בעשרים אחוז. השיטה – הגדלת מספר המסעדות מאושרות "חלאל" ל-170, הפקת חוברת לתיירים המוסלמים ובו רשימת מסעדות חלאל, מסגדים ומקומות תפילה ועוד.

כחלוניזם בנקאי

הנהלת הבנק האינטרנטי החדש

הנהלת הבנק האינטרנטי החדש

K-BANK, הבנק האינטרנטי הראשון בקוריאה, נפתח ב-3 באפריל. זה הבנק הראשון שנפתח במדינה מזה 25 שנה. הבנק יהיה פתוח 24 שעות ביממה ולא יהיו לו סניפים כלל. הבנק, בבעלות ענקית התקשורת KT וקונסורציום של 20 חברות נוספות, מציע שירותים בנקאיים רגילים לרבות פיקדונות והלוואות בתעריפים מועדפים. קהל היעד הם קוריאנים תושבי הרשת בגילאים 40-20. בין השאר ניתן יהיה לבצע העברות כספים באמצעות שליחת SMS לצד המקבל. ביום הראשון הצטרפו לבנק 20 אלף לקוחות.

מספנה במים סוערים

הבנק הממשלתי KDB ,המלווה הגדול של מספנות Daewoo, מארגן חבילת מימון נוספת בת 2.6 מליארד דולר למספנות החבוטות. בתמורה מבקש הבנק צמצום נוסף של 10 אחוז בכח האדם ל – 9,000, הפחתת עלויות השכר בכ- 25 אחוז והתחייבות של ועדי העובדים ל"אי שביתה". מנכ"ל החברה התחייב להחזיר את כל משכורתו לחברה אם העובדים ישתפו פעולה עם המתווה. נראה כי קרן הפנסיה הממלכתית של קוריאה NPS מתחילה למאוס בהזרמות הענק למספנות מדי תקופה והם כבר שואלים שאלות. אם התכנית לא תאושר- החברה תלך לכינוס.

בקצרה

"הגענו לתחנת דבוש" – עירית סיאול תוציא למכרז שמות של חמישים תחנות רכבת תחתית. זכאים להשתתף עסקים הממוקמים 5000 מטרים מהתחנה.

Lotte מעל כולם – ביום שני 3 באפריל נפתח מגדל לוטה לציבור. באייקון המתנשא מעל לעיר סיאול יש 123 קומות. הוא החמישי בגובהו בעולם והגבוה בקוריאה ומכיל קומותת משרדים ומגורים, מלון יוקרה וכמובן קומת תצפית.

אירוע פתיחת המגדל

אירוע פתיחת המגדל

צומחים אבל פחות – כלכלת קוריאה צמחה אשתקד ב-2.8 אחוז, מעט מעל הציפיות.

תוחלת החיים בקוריאה עומדת כיום על 82.4 שנה – ה- 12 בעולם.

מי צריך נשיאה? עקרונות תקציב 2018 של קוריאה, שהוצגו על ידי הממשלה מראים התמקדות בארבעה תחומים: הגברת הילודה שהפכה לבעיה לאומית, טיפול באבטלה, בניית יכולות למהפכה התעשייתית הרביעית וטיפול בחוסר השוויון הכלכלי.

גדולים ביצוא – הקונגלומרטים הקוריאנים אחראים ל- 62 אחוז מהיצוא של המדינה ויצאו בשנת 2016 ב- 308 מליארד דולר. שיעור זה הוא הנמוך מזה שמונה שנים, ונובע מהירידה הכללית ביצוא הקוריאני.

טראמפ בשטח, Posco במתח – תלונה של יצרניות פלדה אמריקאיות כנגד יבוא בהיצף של Posco הקוריאנית הביאה להטלת היטל של 11 אחוז על פלטות המתכת מתוצרתה המיובאות לארה"ב. תלונה דומה נגד יצרניות סיניות הביאה להיטל של כ – 300 אחוז.

"כלכלה יצירתית"? – בקוריאה, הכלכלה ה-11 בעולם, ישנם רק שלשה "חדי קרן" – חברות הזנק ששווי השוק שלהן מעל מליארד דולר: Netmarble , Yello ו – Coupang.

"אין כמו במבה?" – שוק החטיפים הקוריאני מוערך בכשלשה מליארד דולר. פריחתה של תעשיית הפופ ושל תעשיית הדרמות הקוריאניות, הביאה לצמיחה חסרת תקדים ביצוא של חטיפים קוריאנים בעיקר לארצות מזרח אסיה והמזרח התיכון (סעודיה ונסיכויות המפרץ). יצוא המגזר צמח ב כ-80 אחוז בשנים 2015-2011.

מקבץ קוריאה – ישראל

חתימת ההסכם בין לשכת המסחר ואיגוד הציוד הרפואי הקוריאני

חתימת ההסכם בין לשכת המסחר ואיגוד הציוד הרפואי הקוריאני

KMDIA איגוד תעשיית הציוד הרפואי בקוריאה חתם על הסכם שיתוף פעולה עם איגוד לשכות המסחר, במטרה לקדם את שיתוף הפעולה בתחום הציוד הרפואי. קרא עוד בהודעת איגוד לשכות המסחר

סמסונג אלקטרוניקה הכריזה על שתי השקעות בחברות ההזנק הישראליות Scylla, המפתחת מסדי נתונים ו Seematics, שמפתחת מנוע ללמידה עמוקה.

חברת כיטוב, הנסחרת בבורסה בתל-אביב ובנסד"ק, הודיעה כי חתמה עם חברה קוריאנית על הסכם רישוי ושיווק בקוריאה, לתרופה שפתחה.

עסקאות והשקעות

Netmarble הקוריאנית, מפתחת המשחקים התשיעית בעולם, תונפק החודש בבורסה של סיאול ותגייס כ-2 מליארד דולר. המשחק החדש של החברה Lineage 2: Revolution הכניס לחברה 200 מליון דולר בחודש הראשון להשקתו.

Hyundai הנדסה תקים מפעל פטרוכימיים באירן בתמורה ל – 3.3 מליארד דולר.

קונסורציום בינלאומי בהובלת SK E&C יקים את הגשר התלוי הארוך בעולם (3.7 ק"מ) בטורקיה בעלות של 3 מליארד דולר.

תמונה החודש

אולימפיאדת החורף Pyeongchang 2018 מעבר לפינה וסמליה כבר מעטרים את רחובות הערים, בתקווה שהאירוע יביא קצת נחת לאומה חבולת הסקנדלים. הקוריאנים הודיעו כי ספורטאיי הצפון מוזמנים להשתתף

מעניין? הרשם וקבל את כל הכתבות החדשות ישירות למייל שלך.

Facebook Comments
פוסט מאת פורסם בקטגוריה כללי בתאריך .

אודות Itzik Yona

רו"ח איציק יונה, בכיר לשעבר בהיי-טק הישראלי, הינו המייסד והמנכ"ל של קבוצת YONACO - המתמחה בסגירת עסקאות ובבניית עסקים עם קוריאנים, באמצעות משרדים בסיאול ובתל-אביב. התגורר עם משפחתו בקוריאה מספר שנים כמנהל של חברת היי-טק קוריאנית. לאיציק מעל 10 שנות ניסיון בליווי עסקאות ועסקים עם קוריאה. משמש כמרצה אורח במוסדות אקדמיים בישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *