סוג'ו – ידידו הטוב ביותר של הקוריאני

איציק יונה

בשיא המשבר הכלכלי של שנת 2008 פרסמה ממשלת קוריאה רשימה של 52 מוצרים חיוניים שהיא מתכוונת לפקח על מחירם, במטרה לסייע לשכבות החלשות ברכישת מוצרי יסוד. בראש הרשימה עמד כמובןהאורז הקוריאני. במקום ה-22, לפני הסוכר, התמקם הסוג'ו (SOJU) – האלכוהול הקוריאני המסורתי. סוג'ו הוא משקה אלכוהולי פשוט, חסר צבע וריח וטעמו דומה לוודקה. הוא נמכר בכל חנות נוחות במחיר השווה לארבעה וחצי שקלים. הוא עשוי ממים, אתנול ומזיקוק של תפוח אדמה מתוק, מולסה ודייסת גריסים. אך אל ימעיט הקורא בערכו – הסוג'ו הוא מדורת השבט הקוריאנית.

מעל שלושה מליארד(!) בקבוקי סוג'ו נמכרים מידי שנה בקוריאה. הוא המשקה המועדף בכל התכנסות של חברים, עמיתים לעבודה או שותפים עסקיים. על פני מאות בשנים הוא פיתח את היכולת לפתוח לבבות, לקרב אנשים, לגרום להם לשכוח מצרותיהם, להיות קלילים יותר ובעלי מעט חוש הומור ולעשות עסקים ביחד. אין דבר יותר חברי בקוריאה מהמשפט "בא נצא לאכול – אני אקנה לך סוג'ו". פעם נזקקנו נואשות לרכיבים אלקטרונים מסוימים שהיו במחסור והספק הקוריאני לא הסכים למכור לנו. שני בכירים בחברה נתבקשו לטפל בנושא. מנהל השיווק של הספק הוזמן על ידי השניים לארוחת ערב ושתיית סוג'ו. בשעה שתיים בלילה הוא נתן את ההוראה לפתוח את המחסנים ולשלוח את הרכיבים. אגב, למחרת הוא פוטר.

מקורו של הסוג'ו במזרח התיכון. הכובשים המונגולים למדו את ייצור העראק בפרס והביאו אותו לקוריאה במאה השלוש-עשרה. את העראק הראשון הם ייצרו בעיר Keasong כשהם משתמשים בזרעי חיטה ואורז במקום בענבים. משקה זה הפך עם השנים לסוג'ו. עד היום נקרא הסוג'ו המיוצר בעיר זו – Arak-Ju. בשנות הצנע של שנות השבעים והשמונים של מאה שעברה אסרה הממשלה על הכנת סוג'ו מאורז וכך שונו מרכיביו למה שהם היום. הסוג'ו המקורי הכיל 40-45 אחוז אלכוהול, אולם ריכוז האלכוהול במותגים המובילים יורד בשנים האחרונות על רקע הצטרפות נשים  וצעירים למעגל השותים ועם המגמה לשמירת הבריאות. מותג הסוג'ו המוביל JINRO מחזיק כמחצית מהשוק עם  משקה בריכוז של 19.5%.

פרסומת לסוג'ו - 3 מיליארד בקבוקים. לנשים וגברים כאחד

פרסומת לסוג'ו – 3 מיליארד בקבוקים. לנשים וגברים כאחד

נימוסי שתיית סוג׳ו

סוג'ו נשתה על פי רוב כשאינו מהול, בכוסיות מיוחדות.

אין זה מנומס להשאיר כוס סוג'ו ריקה. מילוי הכוס מוטל על המסובים האחרים. המוזג יהיה צעיר או זוטר מהשותה. האורח נחשב לבכיר באירוע. אין למלא כוס שאינה ריקה לחלוטין.

הממלא יחזיק את הבקבוק בידו הימנית, כשאצבעות ידו השמאלית נוגעות בזרועו הימנית. מחזיק הכוס אוחז את כוסו באוויר באותו אופן.

מזיגת סוג'ו

מזיגת סוג'ו

הכוס נלגמת לרוב בלגימה אחת (לעיתים תוך קריאות העידוד – One Shot) בלגימה מול בכיר או מבוגר – יותר מנומס להטות את הפנים לצד על מנת שלא ללגום מול פניו.

בעת השקת כוסות – כוסו של הבכיר או המבוגר תהיה גבוהה יותר.

טיפים עסקיים

הידע דלעיל ייתן לך המון קרדיט בארוחה עם אנשי עסקים. קוריאנים מכבדים מאוד מי שמגלה בקיאות במסורתם. בטוח שהם לא יודעים את כל הפרטים.

אתה לא אמור להפגין את כל נימוסי השולחן. גם הקוריאנים לא מקפידים על כולם.

מעניין? הרשם וקבל את כל הכתבות החדשות ישירות למייל שלך.

[wpforms id="1694" title="true"]

Facebook Comments
פוסט מאת פורסם בקטגוריה אוכל ,שתיה ונימוסי שולחן בתאריך .

אודות Itzik Yona

רו"ח איציק יונה, בכיר לשעבר בהיי-טק הישראלי, הינו המייסד והמנכ"ל של קבוצת YONACO - המתמחה בסגירת עסקאות ובבניית עסקים עם קוריאנים, באמצעות משרדים בסיאול ובתל-אביב. התגורר עם משפחתו בקוריאה מספר שנים כמנהל של חברת היי-טק קוריאנית. לאיציק מעל 10 שנות ניסיון בליווי עסקאות ועסקים עם קוריאה. משמש כמרצה אורח במוסדות אקדמיים בישראל.

4 תגובות בנושא “סוג'ו – ידידו הטוב ביותר של הקוריאני

 1. Guru

  שערוריה. הנבלות שינו את הסוג'ו ולא הודיעו.

  לאחרונה גילו החברות המייצרות סוג'ו קהל יעד חדש- נשים. הדבר מפתיע במיוחד במקום כמו קוריאה שהיא ארץ של גברים.
  כדי לגרום לנשים לשתות סוג'ו(לא שהן לא שתו לפני כן. ערב נשים ידוע כמייצר שלל בקבוקים למחזור), הורידו היצרנים את אחוז האלכוהול!!

  כעת, כדי לפרוק את המתח בסוף יום עבודה מותח, נגזר על הזכר הקוריאני לרכוש וללגום יותר מן הנוזל המסורתי.    והרי הכנסה נוספת!!!

  נפרד בברכת ויי-איו,

  גורו 

 2. דורון

  מתגעגע לסוג'ו, הייתי פעמיים בקוריאה, סוג'ו היה המשקה הראשון שטעמתי. מתגעגע לסוג'ו..
  ולקוריאה בכלל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *